Rozwód i separacja a dziedziczenie.

rozwód

Rozwód i separacja a dalsze dziedziczenie.

Jak rozwód i separacja wpływają na prawo do dziedziczenia po małżonku?

Decyzja o rozwodzie lub separacji wywołuje tak wiele emocji, że często zapomina się o tym, że konsekwencja orzeczenia będzie także dotyczyła naszych praw do spadku po małżonku. Warto zatem przed podjęciem decyzji, a także rozważając które postępowanie – o rozwód czy separację – chcemy przeprowadzić, zapoznać się z ich skutkami w zakresie prawa spadkowego. Pozwoli nam to zrozumieć, jak rozważane zmiany wpłyną na nasze prawo do dziedziczenia majątku zgromadzonego wspólnie z małżonkiem. Ponadto, warto indywidualnie przez każdego z osobna, a także na spokojnie zaplanować proces rozwodowy lub separacyjny. Wszystko po to, by jak najlepiej się zabezpieczyć i podjąć najkorzystniejsze dla nas decyzje.

Co zmienia rozwód w dziedziczeniu ustawowym?

W trakcie trwania związku małżeńskiego, żona dziedziczy z ustawy po mężu, tak samo, jak mąż dziedziczy z ustawy po żonie. Obie strony mają także wynikające ze statusu małżeństwa prawo do zachowku po śmierci współmałżonka, w sytuacji w której pomija się je w dziedziczeniu testamentowym. Natomiast prawomocny wyrok rozwodowy powoduje, że małżeństwo ustaje i zarówno mąż, jak i żona przestają wchodzić w krąg spadkobierców ustawowych. Zmienić to może jedynie sporządzenie testamentu, w którym powołujemy do spadku byłego małżonka, czy też np. czynimy w nim zapis na jego rzecz. Warto również wiedzieć, że istnieją sytuacje, w których ustawowe prawo do dziedziczenia może przestać obowiązywać jeszcze przed prawomocnym rozwodem, a nawet już w chwili złożenia pozwu o rozwód. Jednak aby tak się stało, musi zaistnieć łącznie kilka przesłanek. Po pierwsze, spadkodawca występuje o rozwód. Po drugie, należy wystąpić o rozwód z winy drugiego małżonka. Po trzecie, żądanie to trzeba uzasadnić.

Powyżej opisane wyłączenie małżonka od dziedziczenia następuje na mocy orzeczenia sądu. Kiedy to nastąpi ze stosownym powództwem wystąpić może każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu. Czyli równolegle z małżonkiem zwykle są to np. dzieci bądź wnuki spadkodawcy. Istotne jednak, żeby pamiętać, że na wytoczenie tego powództwa przewidziano ściśle określony, krótki termin. Jest to dokładnie sześć miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku. Jednak nie więcej niż rok od jego otwarcia, czyli dnia śmierci spadkobiercy.

A separacja? Czy w ogóle ma wpływ na dziedziczenie ustawowe?

Aby prawidłowo odpowiedzieć na to pytanie trzeba doprecyzować, jaką separację mamy na myśli: Czy mówimy o separacji w rozumieniu orzeczenia Sądu?

Czy też mamy na myśli słowo „separacja” potocznie rozumianą i używaną do określenia stanu, gdy małżonkowie dosłownie separują się, nie prowadząc dalej wspólnego pożycia? Czyli wówczas, gdy nie mieszkają już razem lub mieszkając razem, żyją np. w oddzielnych pokojach, ale żadne z nich nie wszczęło postępowania sądowego o separację lub rozwód. W pierwszym wypadku separacja ma wpływ na ustawowe prawo do dziedziczenia. W drugim natomiast (nawet jeśli trwa wiele lat) już nie. Jeśli w okresie potocznie rozumianej separacji jeden z małżonków umiera, to dziedziczenie po nim będzie się nadal odbywało według reguł ustawowych. Małżonek, który pozostał przy życiu nie będzie wyłączony z dziedziczenia i będzie dziedziczył zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego.

Separację w rozumieniu kodeksowym określa się postanowieniem, bądź wyrokiem orzekającym właśnie separację. Różnicę w przesłankach orzeczenia rozwodu a separacji stanowi ocena ustania więzi małżeńskich. Przy żądaniu rozwodu zupełny i trwały ich rozkład, przy separacji zaś zupełny, jednakże bez znamion trwałości. W momencie uprawomocnienia orzeczenia o separacji małżonkowie nie będą po sobie dziedziczyli ustawowo. Również żaden z nich nie będzie miał prawa do zachowku w związku ze śmiercią drugiego małżonka w przypadku pominięcia go w dziedziczeniu testamentowym.

Warto zauważyć, że w tak określonej sądowo separacji nadal mówimy o małżonkach, ponieważ samo małżeństwo nadal trwa. Inaczej niż przy rozwodzie, kiedy to małżeństwo ustaje. Wpływ kodeksowo rozumianej separacji na prawo spadkowe pozostaje zatem podobny do prawomocnego wyroku o rozwodzie. Co więcej, podobnie jak w przypadku rozwodu, samo złożenie pozwu o separację może sprawić, że małżonek będzie wyłączony z dziedziczenia już w czasie trwania postępowania, o ile spełnione zostaną przesłanki opisane w punkcie pierwszym tego artykułu. Inaczej jednak niż przy rozwodzie, separacja może zostać prawomocnie zniesiona tzn. zapadnie prawomocne postanowienie w tym przedmiocie. Wówczas to, że małżonkowie byli kiedyś w sądowo orzeczonej separacji, nie ma znaczenia dla dziedziczenia ustawowego. Każdy z małżonków będzie znowu wchodził do kręgu osób dziedziczących po drugim, z ustawy. W przypadku orzeczenia rozwodu jest ono nieodwracalne.

  • Jak zmienić nazwisko po rozwodzie?

    Jak zmienić nazwisko po rozwodzie?

    Rozwiedliśmy się. Mamy prawomocny wyrok. Małżeństwo stało się historią, ale nie oznacza to, że automatycznie zmieni się nasze nazwisko na to sprzed ślubu. 

    Czytaj dalej…


  • Rozwód i separacja a dziedziczenie.

    Rozwód i separacja a dziedziczenie.

    Decyzja o rozwodzie lub separacji wywołuje tak wiele emocji, że często zapomina się o tym, że konsekwencja orzeczenia będzie także dotyczyła naszych praw do spadku po małżonku. Warto zatem przed podjęciem decyzji, a także rozważając które postępowanie – o rozwód czy separację – chcemy przeprowadzić, zapoznać się z ich skutkami w zakresie prawa spadkowego

    Czytaj dalej…


  • Rozwód – podstawowe i najważniejsze informacje

    Rozwód – podstawowe i najważniejsze informacje

    Rozwód – kiedyś sfera tabu, dziś zjawisko bardzo mocno obecne w społeczeństwie. Liczba rozwodów w Polsce i na świecie wciąż pozostaje na wysokim poziomie, dlatego rozwiązanie […]

    Czytaj dalej…


  • Alimenty na dziecko – wszystko co chciałbyś wiedzieć

    Alimenty na dziecko – wszystko co chciałbyś wiedzieć

    Alimenty na dziecko – komu przysługują, kto i do kiedy je płaci, ile wynoszą i czy należą się również dorosłemu dziecku? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie wątpliwości i pytania.

    Czytaj dalej…